Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Çılgınlığı! [Nedir?]

Google AMP Nedir?

Google AMP (Accelerated Mobile Pages) yani türkçesi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, web site yayıncılarının içeriklerini mobil uyumlu ve kullanıcılara anında gösterebilmesi için geliştirilen açık kaynaklı bir projedir.

Yani? 🙂

Yani diyelim akıllı telefonunuzda Google’da bir arama yaptınız ve karşınıza aşağıda kırmızı ile belirttiğim gibi işaretler çıktı:

amp-ornegi3

karşınızda AMP yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar!

Peki bu işaret ne anlama geliyor?

Eğer bu işareti gördüğünüz bir arama sonucuna tıklarsanız, ilgili sayfa karşınıza “şak” diye çıkacak demektir. Hiç beklemek yok anlayacağınız.

 

Şimdi sırayla AMP ile ilgili merak edeceğinizi düşündüğünüz şeyleri kendim sorup kendim cevaplayayım…:)

 

Google Neden AMP Diye Bir Şey Çıkardı?

Google, web site sahiplerine hep site hızının ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Özellikle e-ticaret sitelerinin yakalayacağı 1 saniyelik ekstra hız, ciro anlamında çok büyük anlamlar taşımaktadır.

Durum böyle olunca, site hızı konusunda Google’dan ilginç bir gelişme beklemek de saçma olmayacaktır herhalde.

Google’ın resmi açıklaması:

Video, animasyon veya zengin grafik barındıran web sayfalarının anında yüklenmesiniistiyoruz. Ayrıca aynı kodun telefon, tablet veya herhangi bir mobil aygıt fark etmeksizin çalışmasını ve içeriklerin kullanıcılara anında sunulmasını istiyoruz.

 

Google AMP Nasıl Çalışıyor?

Google AMP, aslında bir HTML5 sadece bildiğimiz basit HTML e göre kısıtlamaları var. AMP Javascript HTML sayfalarının hızlıca oluşturulmasını ve Google AMP Önbellekleme ise bu sayfaların hızlıca sunulmasını sağlıyor.

 

Konunun teknik detayları ilginizi çok çektiyse, AMP projesinin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Ben konuyu biraz daha basit şekilde anlatmaya devam ediyorum.

AMP yani hızlandırılmış mobil sayfalar, aslında CDN mantığı ile çalışıyor. Yani içerik her zaman ön bellekte hazır bekliyor, kullanıcılar ise güncel içeriğe sunucu süresini beklemek zorunda kalmadan erişebiliyor.

Daha basit anlatmanın da yolları vardır herhalde ama benden bu kadar 🙂

 

Google AMP Hangi İş Modelleri İçin Daha Uygun?

Aslında bu mantık haber ve içerik siteleri için oldukça kulağa mantıklı gelse de, e-ticaret siteleri de bu projenin faydalarından yararlanmaktadır.

 

Google AMP SEO için Ne Anlama Geliyor?

Google’ın dediğine göre Hızlandırılmış Mobil Sayfalarının Google sonuçları üzerine direkt bir etkisi yok. Ancak hepimiz biliyoruz ki site açılış hızı, Google arama sonuçlarını etkileyen bir faktör. Dolayısıyla bu durum biraz kafa karıştırıcı.

Google yaptığı birçok yeniliği hemen arama motoru sonuçlarına yansıtmıyor. Önce web sitelerin yapılacak değişiklikleri anlamasını ve bu değişiklikleri doğru uygulamasını bekliyor. Ama bir süre sonra bu değişiklikler arama motoru sonuçlarını etkilemeye başlıyor; örnek: https veya mobil uyumluluk.

 

Peki bu işin herhangi bir sıkıntısı yok mu? var tabii…

 

Öncellikle AMP sürecinde kaliteli bir yazılımcıya ihtiyacınız var çünkü AMP için özel html etiketleri gerekecektir. Düşünün ki, web sitenizin masaüstü ve mobil versiyonları vardı; artık AMP versiyonu da olacak 🙂

 

Eğer WordPress kullanacaksanız, yine basit eklentiler ile bu geçişi yapabilirsiniz.

Onu da anlatayım 🙂

 

Google AMP WordPress Kurulumu

Birçok web site WordPress alt yapısını kullandığı için AMP konusunda da birçok eklenti çoktan yazıldı ve kullanılmaya başlandı bile.

Üzerinde çokça SEO deneyi yaptığım bir siteye bir süre önce size anlatacağım AMP WordPress eklentisini kurdum. Eğer bu makaleyi unutmazsam ilerleyen zamanlarda size karşılaştığım sonuçları da iletiyor olacağım. 🙂

Eklentinin adı: AMP for WP – Accelerated Mobile Pages

Bu eklentiyi kurduktan sonra sizden bir eklenti daha kurmanız istenecek, o zaman da AMP eklentisini kurmanız gerekecektir.

Bu eklentileri kurduktan sonra WordPress hesabınızın menüsünde karşınıza aşağıdaki gibi bir alan çıkacak.

amp-birazsaglik

Bu alana logonuzu girebilir, yeni AMP sayfalarınızın biraz şeklini şemailini değiştirebilirsiniz.

Tam da burda belki ufak bir şok geçirmiş olabilirsiniz 🙂 Çünkü sitenizin görüntüsü değişti artık, hatta URL’leriniz bile değişti 🙂

 

Web site masaüstü versiyon: http://www.birazsaglik.com/

Web site AMP versiyon: http://www.birazsaglik.com/?amp

 

Aradaki farkı görmek istiyorsanız iki sayfayı da inceleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


CAPTCHA ImageChange Image