iOS 11 Hataları ve Çözüm yolları

WWDC 2017 etkinliğine damga vuran iOS 11 işletim sistemi beta sürümü kullanılmaya başlandı. Herkese açık sürümü ay sonunda yayınlanması beklenen iOS 11 işletim sisteminin ilk geliştirici beta sürümü de çoktan kullanıma girdi. Tabi ki her işletim sisteminde olduğu gibi bu sürümünde ilk betalarda bazı hatalar olduğu ortaya çıktı. İşte ilk hatalar ver bu hatalar için önerilen çözümler.

iOS 11 Beta 1 Sürümünde Sonra Oluşan Hatalar

Öncelikle şunu belirtelim bu hatalar hem kullanıcı yorumlarında yer alan hem de ilk testlerde ortaya çıkan hatalar. Yani doğrudan Apple tarafından gelen bir bildiri yok.

 • Uygulamalarda sanal klavye donma sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Sorun telefon kilit tuşuna basıp yeniden açtığınızda gideriliyor. Bazı durumlarda reset atmak gerekebiliyor.
 • iPhone 5S serisinde arama sorunları yaşanıyor. Bazen arama yaptığınızda arama yapılmıyor ve arama ekranı donuyor. Bu sürekli tekrar eden bir sorun değil ama bu gibi bir durumda telefonu resetlemeniz gerek.
 • Kontrol merkezinde bazı uygulama hataları var. Mesela Bluetooth görüntülemesinden sorun yaşayabiliyorsunuz. Açıkken kapalı, kapalıyken açık konumda görebiliyorsunuz. Genelde birkaç kez özellik açılıp kapanınca sorun düzeliyor.
 • App Store için eski simge özellikle iPhone 5s serisinde görüntülenebiliyor.
 • Mesajlarda paylaş uygulaması görüntülenmeye biliyor. Bunun dışında telefonu yeniden başlatmak gerekiyor.
 • Dock yerleşimi iPad serisinde sorunlar çıkarabiliyor. Genelde gece modunda. Çözümü ise yine aynı resetlemek.
 • Pil yüzdesi açılsa da görüntülenmiyor. Bu sorunda iPhone 6S ve iPhone 5S modelinde çok sık yaşanıyor.
 • Otomatik parlaklık kendiliğinden devre dışı kalabiliyor.
 • Safari’de ani çökmeler yaşanabiliyor.

iOS 11 Touch ID Çalışmıyor Sorunu

Bazen, cihazın kilidini açmak için veya başka bir nedenle Touch ID kullandığımızda özellik yanıt vermez ya da çalışmaz.

Çözüm

 1. Ayarlar > Touch ID ve Parola’ya dokunun.
 2. Parolanızı girin.
 3. iTunes ve App Store seçeneğinin geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.
 4. Home tuşuna basın ve iPhone veya iPad’inizi yeniden başlatın.
 5. Daha sonra, Ayarlar’a gidin ve Touch ID ve Parola’ya dokunun.
 6. iTunes ve App Store seçeneğinin geçiş anahtarını Açık konuma getirin.

iOS 11 iMessage Çalışmıyor Sorunu

iOS 11 güncellemesi bazı uygulamaların çökmesine neden olabiliyor. iMessage da bunlardan bir tanesi. Bu durum  iMessage iletilmedi, iMessage aktif ekranda kilitleniyor, iMessage etkinliği sırasında bir hata oluşması veya iPhone mesaj göndermiyor ya da almıyor gibi sorunlara yol açabiliyor. iMessage sorunlarını çözmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Çözüm 1: Apple’ın iMessage sunucusunun kapalı olup olmadığını kontrol edin.

Çözüm 2: Bir ağ bağlantınız olduğundan emin olun. Hücresel veri veya Wi-Fi çalışmıyorsa, yukarıdaki bu konuda yer verdiğimiz çözüm yollarına göz atabilirsiniz.

Çözüm 3: Mesajlar’ın doğru ayarlandığından emin olun. Ayarlar > Mesajlar bölümüne gidip iMessage’ın açık olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, telefonunuzun iMessages’i alacak şekilde ayarlandığından emin olun: Ayarlar > Mesajlar’a tekrar gidin ve Gönder ve Al’da listelemiş olduğunuz adresleri ve cep telefonu numarasını kontrol edin.

Çözüm 4: iMessage’ı kapatıp tekrar açın ve Mesajlar’ı yeniden başlatın.

Çözüm 5: Bazı mesajları silin. Çok fazla video ve fotoğraf varsa, bunlar da iMessage’ın yavaşlamasına neden olacaktır.

iOS 11 App Store Bağlanmıyor Sorunu

 

Birçok kullanıcı, iPhone veya iPad’lerini iOS 11’e güncelledikten sonra App Store bağlanmıyor ya da App Store çalışmıyor sorunu ile karşılaştığını belirtiyor.

Çözüm 1: App Store için Hücresel / Mobil Veri’yi açın. Çoğu kullanıcı, farkında olmadan App Store’un hücresel veri kullanırken engeller.

Çözüm 2: iTunes’dan oturumu kapatın ve tekrar oturum açın.

Çözüm 3: Tarih ve Saat’i otomatik olarak ayarlayın. Ayarlar > Genel > Veri ve Saat > Otomatik Olarak Ayarla seçeneğini etkinleştirin.

iOS 11 Uygulama İndirme ve Güncelleme Sorunu

 

App Store’un yanı sıra, bazı kullanıcılar uygulamaları indirme veya güncelleme sırasında sorunlarla karşılaşıyor. Bu sorunları düzeltmek için, cihazınızı yeniden başlatıp indirme ya da güncelleme işlemini tekrar deneyin. Muhtemelen işe yarayacaktır. İndirme ya da güncelleme hala yanıt vermiyorsa, Aç butonu görünmeden önce hızlıca başka bir uygulamanın Güncelle butonuna dokunun.

iOS 11 Bazı Dosyalar ya da Fotoğraflar Kayboldu Sorunu

 

iOS güncellemesi yaptıktan sonra bazı fotoğraf, müzik, video ya da rehber vb. gibi verilerin kaybolduğunu rapor eden kullanıcılar var. Öncelikle, her iOS güncellemesinden önce cihazınızı iTunes, iCloud veya alternatif bulut depolama servislerine yedeklemenizi öneririz. Böylece, veri kaybından korunmuş olursunuz. Ancak cihazınızı yedeklemediyseniz, kaybolan verileri PhoneRescue gibi bir mobil veri kurtarma yazılımı ile geri getirebilirsiniz.

 

iOS 11 Siri Çalışmıyor Sorunu

 

Siri, iPhone ve iPad kullanıcılarının günlük yaşamlarını kolaylaştıran harika bir uygulama. Bununla birlikte, iOS 11 güncellemesinden sonra Siri çalışmıyor sorunu ile karşılaşan kullanıcılar var.

Çözüm 1: Hücresel Veri veya WiFi ağ bağlantınızın iyi durumda olduğundan emin olun.

Çözüm 2: Ayarlar > Siri’ye gidin ve “Merhaba Siri” özelliğinin Açık olduğundan emin olun.

Çözüm 3: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine giderek ayarlarınızı sıfırlamayı deneyin. Ardından, Siri’yi yeniden kurun.

Çözüm 4: Bluetooth Açık durumdaysa, kapatıp Siri’yi tekrar deneyin.

 

iOS 11 Safari Çöktü Sorunu

 

Safari, bizim de dahil olduğumuz birçok iOS kullanıcı arasında en sevilen web tarayıcısı olabilir. Ancak Safari, iOS 11 güncellemesinden sonra ani çökme, sayfaların yavaş yüklenmesi, sayfa arabirimlerinde çökme vb. gibi sorunlarla karşımıza çıkabiliyor. Bu Safari sorunlarını aşağıdaki adımları uygulayarak giderebilirsiniz.

Adım 1: Ağ bağlantısını kontrol edin.

Adım 2: Safari’yi veya cihazı yeniden başlatın.

Adım 3: Ağ ayarlarını sıfırlayın.

Adım 4: Safari’deki önemsiz dosyaları temizleyin. Önemsiz tarayıcı dosyaları, çerezler, geçici dosyalar ve indirme geçmişini temizleyin.

 

iOS 11 iPhone veya iPad Etkinleştirme Hatası Sorunu

iPhone 8 veya iPhone X’de etkinleştirme hatası ile karşılaşmanız çok düşük bir ihtimal. Ancak yine de etkinleştirme sorunu yaşarsanız, aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Çözüm 1: iPhone’unuzu yeniden başlatmak, hatayı düzeltmek için en basit yöntemlerden biri olacaktır.

Çözüm 2: Sorunun SIM kart / GSM kaynaklı olup olmadığını kontrol edin. SIM kilitli bir iPhone’u uygun olmayan bir SIM kart ile etkinleştirmeye çalışıyorsanız etkinleştirme hatası alırsınız.

Çözüm 3: WiFi ya da Hücresel Veri’nin açık olduğundan emin olun.

Çözüm 4: Cihazı iTunes ile geri yükleyin.

iOS 11 Güncelleme Doğrulanıyor Sorunu

 

iOS 11 güncelleme dosyalarını indirdikten sonra, güncelleme doğrulama adımı gelecektir. Ancak bazen cihaz bu güncelleme doğrulama ekranında takılı kalır veya güncellemeyi doğrulayamaz.

Çözüm 1: Bir ağa sürekli bağlı olduğunuzdan emin olun.

Çözüm 2: Cihazınıza normal ya da zorla yeniden başlatma uygulayın.

Çözüm 3: Cihazınızı bilgisayara bağlayarak iTunes’da iOS 11’e güncelleyin.

 

iOS 11 Batarya Çabuk Bitiyor Sorunu

 

Yeni iOS güncellemelerinde hemen hemen her zaman kullanıcılar bataryanın hızlı bir şekilde tükenmesi konusunda şikayet eder. iOS 11 de bu konuda istisna değildir.

Çözüm 1: Cihazınızı güç düğmesini basılı tutarak kapatın ve yeniden başlatın.

Çözüm 2: Widget’ları devre dışı bırakın. Cihazınız ana ekranda iken sağa doğru hızlıca kaydırın. Widget’larınızın altına kaydırın ve Düzenle’yi seçin. Bir widget’ı devre dışı bırakmak için beyaz çizgili kırmızı daireye dokunun ve Kaldır’a dokunun.

Çözüm 3: Düşük Güç Modu’nu kullanın. Ayarlar > Pil > Düşük Güç Modu bölümüne gidin ve geçiş anahtarını Açık konuma getirin.

Çözüm 4: Uyandırmak İçin Kaldır’ı devre dışı bırakın. Ayarlar > Ekran ve Parlaklık bölümüne gidin ve Uyandırmak İçin Kaldır geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.

 

iOS 11 Şarj Sorunu

 

iOS 11’e güncelledikten sonra cihazınız USB’yi tanımıyor, yavaş şarj ediyor veya hiç şarj etmiyor olabilir.

Çözüm 1: Apple uyumlu bir USB kablosu kullanın ve ucuz düşük kaliteli kablolar kullanmayın.

Çözüm 2: USB kablosunu kontrol edin ve hasar görmediğinden emin olun.

Çözüm 3: iPhone veya iPad’inizi sıfırlamayı deneyin.

Çözüm 4: Varsa USB kablosunu değiştirin.

Çözüm 5: iPhone’u daha hızlı şarj etmek için iPad şarj aletini kullanın.

 

iOS 11 iPhone Sıcaklık Uyarısı Sorunu

 

Bazı iPhone ve iPad kullanıcıları, güncelleme sırasında “iPhone’un kullanılmadan önce soğuması gerekiyor.” uyarısı ile karşılaştıklarını bildiriyor.

Çözüm 1: En kolay yol, cihaz kendisini soğutana kadar beklemektir. Ayrıca, sıfırlamayı veya kapatmayı seçebilir ve güncellemeyi tekrar indirmeyi deneyebilirsiniz.

Çözüm 2: Cihazın kılıfını çıkartın. Güncelleme sırasında cihazın kılıfını çıkartmanız gerçekten yardımcı olacaktır.

Çözüm 3: Konum Hizmetleri’ni kapatın. GPS, iPhone ve iPad’i en çok zorlayan öğedir. Ayarlar > Gizlilik > Konum Hizmetleri bölümüne gidin ve geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.

iOS 11 Hücresel Veri Sorunu

Cihazınızı iOS 11’e güncelledikten sonra Hücresel Veri’nin garip derecede yavaş olduğunu veya çalışmadığını tespit ederseniz, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

 

Çözüm 1: Bölgenizde bir kesinti olup olmadığını belirlemek için operatörünüze danışın.

Çözüm 2: Cihazınızı yeniden başlatın. Güç düğmesini basılı tutun, kapatmak için hızlıca kaydırın, tekrar açmak için düğmeyi basılı tutun.

Çözüm 3: Bir taşıyıcı güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Bu sorunu hala yaşıyorsanız Ayarlar> Hakkında bölümüne gidin.

Çözüm 4: Hücresel Veri’yi kapatın, birkaç saniye sonra açık konuma getirin.

Çözüm 5: Uçak modunu etkinleştirin. Denetim Merkezi > Uçak Modu’nu etkinleştirin. Yaklaşık 30 saniye bekledikten sonra Uçak Modu’nu kapatın.

Çözüm 6: Ağ Ayalarını Sıfırlayın. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.

 

iOS 11 WiFi (Kablosuz Ağ) Sorunları

 

iOS 11 güncellemesi sonrası bazı kullanıcılardan “WiFi’a bağlanamıyorum”, “WiFi çok yavaş çalışıyor”, “iPhone WiFi’ye otomatik bağlanmıyor” gibi sorunlara yönelik şikayetler geliyor. Bu sorunları düzeltmek için aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

 

Çözüm 1: Bir yönlendirici / Internet Servis Sağlayıcı (ISS) sorunu olmadığından emin olun. Yönelticinizi 5 dakika gibi bir süre fişten çekmeyi deneyebilir ve ardından yeniden başlatıp test edebilirsiniz.

Çözüm 2: WiFi’a tekrar bağlanın. Kablosuz modeminizde bir sorun olmadığından eminseniz, Ayarlar > Kablosuz bölümüne giderek bağlandığınız ağı seçin ve Bu Ağı Unut seçeneğine dokunun. Daha sonra ağa yeniden bağlanın.

Çözüm 3: Ağ ayarlarını sıfırlayın. Ayarlar > Genel > Sıfırla bölümüne giderek Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.

iOS 11 Duvar Kağıdı Sorunu

 Çözüm: Bazen, iOS 11’de, kilit ekranı, ayarlanan kilit ekranı duvar kağıdını değil, ana ekran duvar kağıdını gösterir. Bu sorunu çözmek oldukça kolaydır. Sadece iPhone veya iPad’inizi yeniden başlatmanız yeterlidir, kilit ekranı duvar kağıdı normale dönecektir.

iOS 11 AirPods Bağlanmıyor Sorunu

 

AirPods veya kulaklık sorunları, aynı duvar kağıdı sorunu gibi küçük bir iOS 11 sorunudur. Bazen, AirPods iPhone’a bağlanamaz. Sorunu düzeltmek için, her iki AirPods cihazını kapatın, kutunun içine koyun ve kutuyu kapatın. 5-10 saniye bekleyin ve telefonun yanında kutudan çıkartın.

iOS 11 Ses Sorunları

 

Ana ekranda iken veya bir uygulama kullanırken cihazınızın sesi aniden kesilirse, panik yapmayın. Sorunu saniyeler içinde çözebilirsiniz.

Çözüm 1: Cihazı yeniden başlatın. Güç düğmesini basılı tutun, kapatmak için kaydırın, cihazı tekrar açın ve kontrol edin.

Çözüm 2: Bluetooth’u kapatıp tekrar açın.

Çözüm 3: Ses sorunu belirli bir uygulamada oluyorsa, uygulamanın en son sürümünü kullandığınızdan emin olun.

Çözüm 4: Soruna herhangi bir yabancı maddenin neden olmadığından emin olmak için hoparlör ızgaranızı kontrol edin. Bir şey fark ederseniz, dikkatli bir şekilde ızgaradan ayırın. Cihazınızın sesinin iyileşip iyileşmediğini kontrol edin.

 

iOS 11 Zil Sesi Çalışmıyor

 

iOS 11’de birçok kullanıcının karşılaştığı sorunlardan biri de zil sesiyle ilgilidir. Birçok iPhone kullanıcısı cihazlarını iOS 11’e güncelledikten sonra atanmış zil tonunun çalışmadığını belirtiyor. iPhone zil tonu çalışmıyor sorunu için olası çözüm yollarından bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Çözüm 1: Ayarlar > Sesler bölümüne gidin ve zil tonu ses seviyesini kontrol edin.

Çözüm 2: Cihazınızın sessiz modda olup olmadığını kontrol edin.

Çözüm 3: iPhone’unuzu yeniden başlatın.

Çözüm 4: Apple’a başvurun.

 

iOS 11 Dokunmatik Ekran Sorunu

 

Bazı kullanıcılar iOS 11 güncellemesi sonrası iPhone, iPad ya da iPod cihazlarının dokunmatik ekranlarının gecikmeli yanıt verdiğini ya da hiç yanıt vermediğini belirtiyor. Bu sorunları çözmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Çözüm 1: Ekranı temizleyin. Ekranda yağlı bir madde veya sıvı lekesi olup olmadığını kontrol edin ve ekranı yumuşak bir bezle temizleyin. Ekran korucunuz varsa, ekran koruyucusunu kaldırarak deneyebilirsiniz.

Çözüm 2: Cihazınızı yeniden başlatın. Açma / Kapama düğmesine basılı tutun ve kapatmak için kaydırın. Birkaç saniye sonra cihazınızı yeniden başlatın.

Çözüm 3: Cihazınızı sıfırlayın. Güç düğmesi ve Home tuşunu (iPhone 7 ve 7 Plus’da ses seviyesi azaltma tuşu ve güç düğmesi) aynı anda basılı tutun. Telefonunuz birkaç saniye içinde yeniden başlatılır ve dokunmatik ekran sorunları çözülmüş olabilir. İlk seferde işe yaramazsa, bu işlemi birkaç kez tekrar edin. Üç kez tekrarladıktan sonra sorunun düzeldiğini rapor eden kullanıcılar var.

Çözüm 4: Cihazınızı geri yükleyin. Cihazınızı iTunes üzerinden geri yükleyin. Bilgisayarınıza en yeni iTunes sürümünü indirip kurduğunuzdan emin olun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


CAPTCHA ImageChange Image