Joomla “Warning jauthentication __construct could not load authentication libraries” Hatası Çözümü!

Makale konumuz Joomla admin paneli giriş hatası üzerine olacak. Hazır içerik sistemleri o kadar gelişti ki artık küçük blog tarzı kişisel siteler değil büyük kurumsal firmasiteleri bile bu sistemler ile hazırlanmaya başladı.

Nedir bu sistemler, sen neyden bahsediyorsun kardeşim derseniz tabi ki Joomla ve WordPress ikilisinden bahsediyoruz. Artık web üzerinde ki pek çok site bu ikilinin altyapısını kullanıyor diyebiliriz. Çünkü bu sistemlere verilen destek arttı ve bu sistemlerin de Seo uyumlu olması bu yöne olan ilgiyi arttırıyor.

Ancak gel gelelim her hazır sistemde olduğu gibi bu sistemlerde de zaman zaman hatalarla karşılaşabiliyoruz. Bugün anlatacağımız hata ise bu sistemlerden biri olan Joomla ile ilgili arkadaşlar. Biraz daha hata detayına girecek olursak Joomla admin paneli ile sitemize giriş yapmaya çalıştığımızda aşağıda görüldüğü üzere hata veriyor olması.

joomla-panel-giris-hatasi-281x300

Yukarıda görmüş olduğunuz hatayı çeşitli sebeplerden ötürü alabilirsiniz. Yani belki hiç değişiklik yapmamış olabilirsiniz belki Joomla güncelleme yaptıktan sonra belki de benim gibi bazı uyumlu ekleri devre dışı bıraktıktan sonra bu hata ile karşılaşmanız mümkün. Arkadaşlar artık yavaştan çözüm yoluna geçelim ancak bilmeniz gereken bir şey var ki bu hatanın çözümü Joomla versiyonları arasında değişebilmekte. Ancak merak etmeyin biz ikisini de aşağıda anlatacağız. O zaman gelin bu hatayı nasıl çözebiliriz öğrenelim.

Joomla Admin Paneline Giriş Hatası

  • Kullandığınız hosting panel aracılığıyla phpMyAdmin’ e giriş yapın.
  • Sol panelden sitenizin veritabanını seçerek tabloları görüntüleyin.
  • Buradan jos_plugin tablosunu açacağız. ( baştaki jos_ uzantısı sizin tablolarınız için değişebilir. ) Bu tablo içerisindeki bir satırda değişiklik yapmamız gerekiyor. Eğer plugins tablosunu bulamazsanız aşağıda görüldüğü gibi veritabanı içinde plg diye arama yaparak istediğimiz kısmı bulabiliriz.

phpmyadmin-joomla

Yukarıdaki şekilde arama yaptıktan sonra sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanacaktır.

php-my-admin-database

Extensions tablosunda sonuçları bulduk şimdi bu tablo içerisine giriyoruz.

joomla-admin-not-loginn

Gördüğünüz gibi değişiklik yapmamız gereken satırı bulduk. Arkadaşlar artık son yapmamız gereken kırmızı ile işaretli satırın başındaki düzenle butonuna tıklayıp bu satırı açıyoruz. Açtıkntan sonra Enable 0 olan kısmı 1 olarak değiştireceğiz. Resimde zaten 1 olarak görünüyor çünkü ben daha önceden değiştirdim. Bu işlemi yapıp bu satırı kaydedip çıkın. Sitenizin admin paneline girişyapmaya çalıştığınızda sorun kalmadığını göreceksiniz.

Diğer Joomla Versiyonları İçin Bilgilendirme

Arkadaşlar yukarıda gördüğünüz üzere yaptığımız tek olay phpMyAdmin üzerinden veritabanımızı açıp “plg_authentication_joomla” satırının değerini değiştirmek oldu. Bu satırı Extensions yada Plugin tablolarında aramamız gerekiyor. Daha öncede dediğim gibi eğer Extensions yada Plugin tabloları yok ise yukarıda gösterildiği gibi “plg” harfleri ile veritabanı içinde arama yapın. Bu şekilde de bulmanız mümkün olacaktır. Herkese kolay gelsin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


CAPTCHA ImageChange Image