Kaybolan Telefonu Bulmak

Makale konumuz ise kaybolan Android telefonu bulma ile ilgili olacak.

Hiç unutmam ilk telefonumu alacağım zaman babam şey demişti, alo desin yeter demişti 🙂Gerçi o zamanlar alo demenin dışında zaten çok fazla bir şey yapılamıyordu ama yinede vardı bir şeyler 🙂 Her neyse demek istediğim günümüzde artık telefonlar öyle hale geldi ki bir tek uçmaları eksik kaldı desek yeridir.

İletişim haricinde de pek çok işimizi cep telefonundan yapabiliyoruz. Durum böyle olunca da telefon fiyatları da 3-5 bin gibi uçuk fiyatlara satılabiliyor. Muhakkak herkes telefonunu elinden geldiğinde koruyup kolluyor. Peki ya bir gün telefonunuzu kaybederseniz ? Yada çalınırsa ? Telefonunuzu biryerde unuttuğunuzu yada kaybettiğinizi varsayalım. Eğer kaybolan telefonunuz android ise belki de telefonunu bulmak için bir şansınız olabilir.

Telefonumu Kaybettim Google ile Naısl Bulurum ?

Şimdi anlatacağımız yöntem ile kayıp telefonun yerini tespit edebilir ve telefonunuzu bulabilirsiniz. Kayıp yada çalınan telefonunuzun yerini bulmak için öncelikle Google’ ın Android bulma hizmeti olan https://www.google.com/android/find adresine gidin. Şimdi ise telefonunuzda kayıtlı olan Google hesabınız ile oturum açın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

google-telefon-bulma

Artık bundan sonrası kolay. Sol kısımda kayıp telefona ait bilgiler ve yapabileceğiniz bazı işlemler bulabilirsiniz. Telefonunuzun şarj durumunu ve hangi ağa bağlı olduğunu görebilirsiniz. Hemen alt kısımda bulunan işlev kısımlarından sesi çal kısmından telefonunuzu çaldırabilirsiniz. Hemen altındaki kilitle kısmından cihazınızı şifreleyebilirsiniz. Ve son olarak en altta bulunan sil kısmından ise kaybolan telefonunuzdaki tüm bilgileri silebilirsiniz.

Peki telefonumun nerede olduğunu nereden göreceğim ? Sağ taraftaki büyük haritadan ise kayıp telefonun tam adresini ve yerini bulabilirsiniz. Uygulama iyi güzel, gayet de kolay bir kullanımı var fakat çalışabilmesi için 1-2 koşul gerekli. Öncelikle kayıp yada çalınan telefonunuzun açık olması gerekiyor. Daha sonra yine cihazın internete mobil veri yada kablosuz ağdan bağlı olması lazım.

Diğer bir koşul ise telefonunuzda aktif bir Google hesabının kurulu olması gerekiyor. Zaten Play Store kullanıyorsanız daha önceden hesabınızı eklemiş olmalısınız. Ve son olarak cihaz ayarlarından telefonun kaybolma ihtimaline karşın daha önceden cihazımı bul özelliğinin açılmış olması gerekiyor. İşte hepsi bu kadar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


CAPTCHA ImageChange Image