Windows’ta dosyalar tek tıklama ile açılsın |Nasıl Yapılır?

En zor şey alışkanlıkları değiştirmektir , windowsun en eski versionlarında bile dosyaları çift veya tek tık ile açma seçeneği bulunmasına rağmen ya farkında olunmadığından yada alışkanlıktan bu ayar çoğu kullanıcı tarafından gözardı edilir , tık sayacı olan bir kişi yaptığı ölçümlerde farenin sol butonu ile günde yaklaşık 10.000 (onbin) tıklama yaptığını ortaya çıkartmış , peki ya dosya ve klasörlerimizi tek tıklamayla açacak şekilde ayarlasaydık muhtemelen rakam yarıya düşecekti (5.000) ekstradan beş bin tıklama ?

Eğer dosyaları tek tıklama ile açmak nasıl birşey diye denemek isterseniz aşağıdaki ayarı yapmanız yeterlidir.

1. Dosya gezginini açalım ve Görünüm sekmesine geçelim

2. Açılan menüde en sağda yeralan seçenekler kısmına tıklayalım ve aşağı açılır menüde yeralan “Klaör ve Arama seçeneklerini değiştir” kısmına tıklayalım.

klasor_ve_arama_seceneklerini_degistir

3. Yeni açılan Klasör seçenekleri penceresinde “Öğeyi açmak için tek tıklat (seçmek için üzerine git)” kısmının önüne tik koyalım

tektik_secimi

Burada Simge başlıklarının altını yalnızca üzerine gittiğimde çiz kısmı otomatik olarak işaretlenecektir , ben tek tıklama ile dosya açmak istediğimde bu ayarı kullanıyorum , eğer tarayıcımla tutarlı olan simge başlıklarının altını çiz kısmına tik koyarsak bu durumda tüm ikon dosya ve klasörlerin altı çizili hale gelecek ve buda görünüm açısından pek hoş durmayacaktır

simgelerin_altini_ciz

Peki ama diyelimki sadece bazı işlerimizi tek tıkla yapıp zaman kazanmak istiyoruz bu durumda her seferinde bu ayarı elle mi yapacağız ? elbetteki hayır işlemleri kolaylaştırmak için herzaman olduğu gibi sizler için bir Vbs scripti hazırladık , sayfa sonunda yeralan linkten tek_tik.zip dosyasını indirin ve zipten çıkartın klasör içerisinde “tek_tik.vbe” ve “cift_tik.vbe” dosyaları bulunmaktadır isimlerinden de anlaşılacağı üzere biri dosyaları tek tıklama ile açılacak şekilde ayarlar diğeri ise varsayılan ayar olan çift tıklamaya geri döndürür.

vbs_tek_tiklama

Böylece dilediğiniz zaman bir tıkla klasör ve dosyaları tek tıklama ile açılır hale getirip sonrada ayarı geri alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


CAPTCHA ImageChange Image