WordPress Meta Tag Nasıl Eklenir ?

Web site yaptıktan sonra belli başlı işlemler yapmamız gerektiğini daha önceki makalelerimiz de söylemiştik. Bu işlemler yaptığımız sitemizin üst sıralara gelerek verdiğimiz emeğin karşılığını almamamız için son derece önemlidir. Ve sitemizi üst sıralarda çıkarmak için yaptığımız bu işlemler bütününe de seo diyoruz.

İşte bugün anlatacağımız konuda bu seo işlemlerinin en temel yapmamız gereken işlemlerinden biri. Sitemizi yaptığımızda ona bir isim veririz, sonra sitemizin ne sitesi olduğunu açıklayan bir açıklama metni ve son olarak arama motorlarında arama yapanların bizi nasıl bulacağını gösterenanahtar kelimeler yazmamız yani eklememiz gerekir. İşte bu açıklamaların hepsine de meta tagdenmektedir.

WordPress Meta Tag Nereye Eklenir ?

Meta tag oluşturarak sitenize eklediğinizde hem arama motorları sitenizi daha iyi tanımlayabilecek hemde doğru meta etiketler ile daha üst sıralarda listelenmek mümkün olacaktır. Arkadaşlar WordPress için meta tag oluşturmak için çeşitli eklentiler kullanabilirsiniz. Ancak benim tavsiyem artık başka bir yolu kalmadıkça eklenti kullanmayın. Ne kadar az kod ve eklenti kullanırsanız siteniz o kadar daha hızlı olacaktır. Site hızı da seo açısından oldukça önemli bir etmendir.

Peki WordPress meta tag eklentisi kullanmayacaksak nasıl meta tag oluşturup ekleyeceğiz ? Hemen onuda açıklayalım. Benim size tavsiye edeceğim bu işi Wm Aracı ile oldukça başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik bu sitede sitenizi analiz edebileceğiniz ve faydalanabileceğiniz daha pek çok site ve seo araçları bulunmaktadır. Şimdi meta taglarımızı oluşturmak için hemen meta tag oluşturma sayfasını açalım. Karşınıza aşağıdaki sayfa açılacaktır.

wordpress-meta-tag-ekleme

Site başlığı; Sitenizin tarayıcıda en üstte tarayıcı sekmesi bölümünde görünecek kısmıdır. ( Örn; Webisyo | Bilgi Paylaşım Ekranı )

Site Tanımlaması; Sitenizin ne ile ilgili olduğunu kısaca açıklayacağınız alandır. ( Örn; Webisyo sık çıkan bilgisayar çözümlerini sunmak için kurulmuş bir web sitesidir. )

Anahtar Kelimeler; Sitenizin kategorisi ile ilgili 1 er kelime olarak virgülle ayırarak yazacağınız kelimelerdir. ( Örn; Bilgisayar, teknoloji, webmaster, seo, teknoloji haberleri )

Yazar; Bu kısmı ister boş bırakabilir, isterseniz kendi isminizi yazabilirsiniz.

Yukarıdaki alanları doldurduktan sonra oluştur bıtonuna tıkladığınızda size meta tag kodlarını verecektir. Şimdi asıl mesela olan bu kodları wordpress sitemizde nereye ekleyeceğiz ? Arkadaşlar kodu kopyalayarak aldıktan sonra hemen wordpress sitenizin yönetici paneline giriş yapın. Hemen sol menüden Görünüm – Düzenleyici kısmını açın. Buradan sağ taraftaki tema üst bölümü yani header.php yi bularak açın. Şimdi son yapmamız gereken meta tag kodlarımızı bu dosyanın head kodları arasına yapıştırmak. Mouse ile kodları biraz aşağı kaydırdığınızda zaten hemen üstteki head etiketini göreceksiniz. Hemen onun alt kısmına meta kodlarımızı ekleyip alt kısımdan dosyayı güncelle diyerek işlemi tamamlayalım. Hepsi bu kadardı. Artık sitenizin meta tagları var 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


CAPTCHA ImageChange Image